Aside

Америка сподівається і без надії обирає

19 Nov

Цей матеріал я вважала з найголовнішим, з усіх написаних під час виборів у США.  Найдовше готувалася, найдовше писала. Друком він вийшов напередодні, коли результат виборів був ще невідомий. З’ясувалося, що доступ відкриють лише на початку грудня.  Якщо над чимось працювати довго, то виявляється й актуальність втрачається не так швидко. Про те, чому “США роз’єднані ніколи”, спроби маніпуляцій і чому  «Мітт Ромні – це «Голдман Сакс хард», тобто важка версія, тоді як Обама – «Голдман Сакс лайт» далі  

Червоно-блакитні Штати Америки

«Немає консервативної чи ліберальної Америки. Немає чорної, латиноамериканської чи азійської Америки. Є Сполучені Штати Америки. Влада ділить нас на синіх – демократіві й червоних – республіканців», – ця промова на з‘їзді Демократичної партії у 2004 році засвітила зірку Барака Обами. Тоді усього лише кандидат у сенатори. Зала аплодувала із сльозами на очах і перепитувала: хто такий Обама? За чотири роки Америка обрала першого чорношкірого президента, котрий обіцяв країні надію та об‘єднання.

«Якщо я скажу, що небо синє, республіканці заперечать – червоне», – виголошує Обама на зустрічі з виборцями сьогодні. «Ніколи сучасна Америка не була такою роз‘єднаю. І все – з вини президента. Обама не кандидат «надії» та «змін». Щоб відволікти виборця від провальних результатів у економіці, він демонізує супротивника», – закидає голові Білого дому кандидат у віце-президенти Пол Райян. 

Екрани телевізорів, смартфонів, планшетів, та величезні – на Тайм-Сквер рясніють червоно-синіми мапами, розділяючи Сполучені Штати відповідно до політичних переконань. Республіканці стають консервативнішими – заперечують будь-яке державне регулювання, збільшення податків для найбагатших, відмовляються вірити у зміни клімату, а заборона абортів досі найпринциповіше політичне питанням. Новий украй консервативний рух «Партії чаювання», наполягає: «хай країна збанкрутує, але жодного додаткового податку». Демократи – ліберальні, як ніколи: впроваджують загальнонаціональну страхову систему охорони здоров‘я, намагаються зменшити податки, дозволяють одностатеві одруження і аборти. Рух «Окупуй» ставить під сумнів святе – капіталістичну систему.

У день інавгурації Барака Обами, 9 січня 2009-го, відбувалася не менша значна подія. Боси Республіканської партії зібралися на ланч, щоб вирішити, як витягти свою політичну силу із кризи, в яку та потрапила за часів Буша. Єдиний спосіб – заперечувати демократам геть в усьому. Згодом голова парламентської меншості Мітч Макконел сказав: «Найважливіше, що ми можемо зробити – не допустити переобрання Обами.»

Медична реформа імені Обами-Ромні

Аби не погодитися із президентом, кандидат від республіканців Мітт Ромні готовий дистанціюватися від, можливо, найголовнішого досягнення у своїй політичній кар‘єрі. Ромні одним із перших у США провадив обов‘язкове медичне страхування у своєму штаті Массачусетс. Цей проект, хай і зі змінами, ліг в основу найбільшої перемоги Обами – реформи охорони здоров‘я. Від шістдесятих жоден президент не спромігся змінити щось у найдорожчій медицину у світі. На допомогу лікарів у США могли розраховувати лише ті, хто мав дуже дорогий поліс. Суть змін – за рахунок субсидій та кредитів зменшити кількість незастрахованих. За реформу не проголосував жоден республіканець, а «Партія чаювання» подала на президента до суду, називаючи Обаму «вбивцею», який хоче «контролювати життя людей».

Мормон-мільйонер

Протягом одного дня Мітт Ромні долає чотири часові пояси, щоб зустрітися з виборцями у чотирьох різних штатах. Розклад обох кандидатів узгоджується останньої хвилини відповідно до проведеннх штабом соцопитувань. Зменшився рейтинг в одній із околиць Айови – летиму туди. “Обама – поганий для економіки”, “Робочі місця, робочі місця, робочі місця!” – повторює Ромні сотні разів на день. У наполегливості республіканцю не відмовиш. Мормон за віросповіданням мав досвід роботи у місії. За традицією молоді мормони мають протягом двох років ходити по домівках, навертаючи у свою віру.

«Обама ніколи не керував великою компанією, тоді як Ромні – один з успішніших підприємців країни,» – найголовніший аргумент на користь губернатора. «Попри величезну кількість критичної інформації американські журналісти не звертають уваги на вагомі деталі. Ромні намагається асоціювати себе з середнім бізнесом, тоді як сам ніколи був «підприємцем». Він син автомагната. Його компанії не створювали робочі місця, а збагачувалися за рахунок скорочень і переведення виробництва за кордон, де дешевше», – пояснює професор медіа Робін Андерсен, яка досліджує те, як ЗМІ викривляють політичну реальність в одному із університетів Нью-Йорка. «Робочі місця стали гаслом обох кампаній, бо так вирішили політтехнологи. За Рейгана безробіття становило 10%, зараз 7,8%. Зате ніхто згадує, що 65% з кожного федерального долара іде на утримання військового комплексу».

Дебати, які змінили все

«Якби Обама виграв перші теледебати, кампанія скінчилася б. Президент виглядав жахливо,» – стверджу Девід Хамфервілль – наближений до демократів політтехнолог. Він працював у передвиборчому штабі Барака Обами у 2008-му. «Дебати важливі, бо скільки б не витрачалося на рекламу, люди перестають на неї реагувати.»

За Міттом Ромні закріплювався образ мультимільйонера, котрому байдуже до пересічного американця. Від серпня Обама утримував перевагу у 5%. Особливо після промови про соціальну несправедливість, виголошеної екс-президентом Біллом Клінтоном на з‘їзд Демократів. Колишній керманич Білого дому досі один із найпопулярніших політиків і ораторів країни. (Стосунки між Клінтоном і Обамою тривалий час залишалися прохолодними, поки радники не привчили їх разом грати в гольф.)

«Радники Обами прорахувалися. Наполягали, що президентові виглядатиме недостойно, якщо опуститься до критики опонента. Найгірше, що дискусія перетворилася на шоу, в якому важлива не суть, а те, як тримається кандидат»,- пояснює медіа експерт Робін.

«Президент жив у віртуальному світі. Оточення запевняло, що він сам по собі чудовий, а Ромні – не конкурент. Бульбашка луснула», – уточнює політтехнолог Девід. «Ромні відомий зміною позиції, аби тільки догодити виборцю. Обама не вірив, що публіка на це не купиться. Глядачі повірили, а по-друге, подумали, що Ромні не такий вже жахливий.»

Наступного дня таку думку підхопили медіа, блогери, як ліберальні,так і консервативні. Другий раунд дебатів «зупинив кровотечу». Третій – щодо зовнішньої політики – не був важливим. Своїм зовнішньополітичним успіхом Обама вважає убивство Усами бін Ладена, Арабську весну, й те, що під час операція у Лівії не загинув жоден американський військовий, порівняно з катастрофічною війною в Іраку. Республіканці лякають виборців хаосом на Близькому Сході, а через спроби Обами домовлятися із Росією, Венесуелою, чи Іраном називають президента «слабаком».

Найдорожчі вибори в світі

Після дебатів ті, хто не вірив у перемогу Ромні, почав вкладати у кампанію мільйони доларів. Вважалося, найгірше, що могло б статися із американською виборчою системою – це зняття обмежень на фінансування. Саме таке рішення суд прийняв два роки тому. Загальна вартість обох компаній може сягнути рекордних 6 мільярдів доларів. Усі ці кошти спрямовані на агітацію відносно невеликої кількості людей у 9-ти штатах.  Особливість американської виборчої системи в тому, що важлива не кількість бюлетенів «за», а перемога у конкретних штатах. Більшість країни голосує традиційно: Техас – за республіканців, Каліфорнії – за демократів. Значення матимуть не тисячі, а десятки, а можливо й кілька голосів тих, хто не визначився у 9-ти штатах. Насамперед в Огайо, Флориді, Пенсильванії, Вірджинії.

Якщо розділити суму між виборцями, котрі не визначилися, кожен з них став мільйонером. Новація кампанії 2012 – адресна агітація. Обидва штаби мають дуже хороші бази даних. Вони звертаються окремо до кожної групи виборців – робітників, лікарів, шахтарів, вчителів, студентів, пенсіонерів, студентів. Вистачає і чорного піару. Студенти з Огайо розповідають, що в університетах розповсюджують псевдокументальний фільм, у якому голос, схожий голос Обами зізнається, що він не християнин, а мусульманин, і народився не в США.

Огайо – центр всесвіту

Цей провінційний штат і справді вирішує, хто стане найвпливовішою людиною планети. Огайо – США у проекції. Промислові центри переживають занепад, бідні передмістя –вотчина демократів. Консервативні й набожні білі фермери та малі підприємці навряд чи зрадять республіканцям. Та й відсоток афро-американців тут такий, як у всій країні. Минулого разу мешканці штуту повірили Обамі. За роки його керівництва їхні проблеми не вирішилися. Герб Ашер, професор місцевого університету: «У нас є тисячі людей, що пропрацювали на заводах, які нині закриваються. Їм по 40-50 років, за плечима – лише шкільна освіта. Хтось має подбати про їхню перепідготовку. Ніхто не думає про якусь зовнішню загрозу.»

Гарлемські настрої

Несправджені надії найслабше місце Обами. Ліберали засмучені тим, що в‘язниця в Гуантанамо не закрита, про глобальне потепління не йдеться, як і контроль над зброєю. Пентагон застосовує дрони, для незаконного незаконно знищення так званих ворогів США в інших країнах.

У 2008 через день після перемоги першого чорношкірого президента в історії США я поїхала у легендарний район Нью-Йорка Гарлем, де святкували. Власник перукарні «Super Barber Shop» Денні Мо’ Мітчелл людина легендарна. Місцевому перукареві довіряють мов священику. Денні ще й організував пункт реєстрації виборців. Через чотири роки я перепитую у нього, чи розчарував Обама тих, хто вбачав у його перемозі панацею. « Я аніскілечки не розчарований. Якщо розкидати сміття довкола і дати лише дві хвилини на прибирання, то чого вимагати? Чотири роки замало, щоб подолати шкоду, завдану Бушем – усі ці законні махінації із грішми, фінансові піраміди. Хлопець старається, але йому не дають.» Дені зізнається, що є і гар лемці нарікають, що освіта, не стала доступнішою. Та й виборців зареєструвалося менше. 

Вашингтонські консерватори

«Якщо Обама виграє, то тільки тому, що американцям буде соромно не переобрати першого в історії чорношкірого президента», – впевнені близькі до республіканців експерти на одному із заходів в аналітичному центрі у Вашингтоні. Тут зібралися представники великого бізнесу, щоб почути, які насправді шанси у Ромні. На екранах графіки, схеми, які проектують потрібну для губернатора комбінацію перемоги у штатах. «Кажуть, республіканцю не потрапити у Білий дім без Огайо, але це всього-на всього традиція.» «Опитуванням, які віддають перемогу Обамі не варто довіряти. Багатьом соціологам заборонено телефонувати на мобільні телефони, а хто сьогодні користується іншими».

Маніпуляції по-американськи

У США дозволене дострокове голосування. Обама подав приклад і проголосував майже за два тижні. На дільниці президента попросили пред‘явити документ. Той віджартувався: «Вибачте, але на світлині я ще такий сивий». Посвідчення з фото – для демократів може стати лихим жартом. «Я щойно здобув перемогу Ромні у Пенсильванії», – сказав один із республіканців, коли ті протиснули закон, який вимагають виборцям показувати авторизований державою документ з фото. В американців це насамперед водійські права. Зміни вдарять по електорату Обами. Серед його прихильників найбільше тих, хто не має машини – бідних, студентів, пенсіонерів.

Виборчі дільниці не окуповувати

Попри категоричне несприйняття республіканця цього разу на дільниці не збирається йти і чимала колись найактивніших прихильників Барака Обами. «Мітт Ромні – це «Голдман Сакс хард», тобто важка версія, тоді як Обама – «Голдман Сакс лайт», полегшений варіант», – сміється Деніел Латтор, активіст руху Окупуй Волл Стріт. Вони виступають проти несправедливого розподілу коштів і неймовірних компенсацій, які отримали американські банкіри, попри те, що саме вони через жадобу й ігри на біржі призвели до світової фінансової кризи «Голдман Сакс» у фінансових колах називають просто «фірмою». Це один з найбільших комерційних банків світу, чий оберт складає 86 мільярдів доларів, а річний прибуток 8 мільярдів.  «У цьому помешканні на одинадцятому поверсі живе людина, яка насправді керує світом. Ллойд Бланкфейна – керівника ради директорів банку.», – показують мені на вікна, що виходять на Центральний Парк у найдорожчому районі Нью-Йорка. Під будинком Блакфейта два тижні тому розгорнулося невелике наметове містечко «Окупуй Голдман Сакс». «Щодня Бланкфейн заробляє 250 тисяч доларів, тоді як через кризу мільйони американців не можуть виплатити позики на житло і втратили роботу». Обамі ж закидають, що він, як і всі президенти США, залишився виконавцем, котрий діє в інтересах «Одного відсотка». Так тепер називають один відсоток американців, який отримує чверть усіх прибутків і володіє 40% країни. 

Віднесені вітром

Кілька арештів, спроби поліції змусити активістів «Окупуй Голдман Сакс» залишити Центральний парк виявилися марними. Містечко згорнулося через потужний буревій, який накрив Східне узбережжя. Аналітики підраховують політичний вплив шторму. Обидва кандидати зупинили кампанію. Це не на користь Ромні, адже він має наздоганяє. Якщо федеральний уряд не впорається з наслідками – постраждає Обама. Американці жартують, які б виборчі стратегії не готували політики, говорячи про робочі місця, аборти, відносити, природа нагадала про найбільшу біду США, яку обидва кандидати воліли не згадувати – глобальне потепління.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: